oswietlenie_sterowanie

Sposoby na sterowanie inteligentnym domem

Myśląc o inteligentnym domu, często przypominamy sobie o filmowych scenach, gdy światło zapala się na dźwięk klaśnięcia, a rolety rozsuwają na komendę głosową. Czy jest to rozwiązanie praktyczne? To pozostaje kwestią sporną, natomiast istnieją zdecydowanie lepsze metody sterowania Smart Home.

1. Włączniki

Klasycznym sposobem sterowania inteligentnym domem są włączniki. Są to w większości przypadków dotykowe urządzenia, montowane na ścianie i przypominające klasyczne włączniki światła. Poza tym, że takie włączniki prezentują się znacznie lepiej, niż te klasyczne, można za ich pomocą sterować nie tylko oświetleniem, ale także roletami, ogrzewaniem czy nagłośnieniem.

Bez wątpienia włączniki należą do jednego z najwygodniejszych sposobów sterowania inteligentnym domem. Jedno dotknięcie klawisza i wszystko dzieje się automatycznie, a my nie musimy się o nic martwić. Włączniki są przeznaczone do sterowania lokalnego – aby sterować urządzeniami musimy znajdować się w pomieszczeniu, w którym są one zainstalowane.

2. Panele dotykowe

Panele dotykowe, podobnie jak włączniki, montujemy na ścianie i za ich pomocą sterujemy naszym domem. Panele dotykowe wyróżniają się na tle klasycznych włączników posiadaniem wyświetlacza, dzięki czemu ich obsługa jest bardzo łatwa i intuicyjna – można je porównać do korzystania z tabletu, co daje niesamowitą przewagę na tle klasycznych włączników. Niemniej jednak, panele dotykowe do sterowania inteligentnym domem nie należą do najtańszych rozwiązań, dlatego też zwykle ogranicza się do posiadania jednego panelu dla całego domu.

3. Urządzenia mobilne

Tablety czy smartfony są urządzeniami wszechstronnymi – za ich pomocą możemy nie tylko komunikować się ze światem, ale możemy także zintegrować swoje urządzenie z naszym domem. To rozwiązanie, w przeciwieństwie do powyższych, daje nam pełną kontrolę nad całym domem poprzez urządzenie, które zwykle mamy przy sobie.

Dzięki połączeniu naszego urządzenia z internetem, możemy sterować systemami inteligentnego domu nie tylko z dowolnego pomieszczenia, ale także z każdego miejsca na świecie. Przed powrotem z pracy w chłodny dzień, chcemy zwiększyć temperaturę panującą w domu? Podczas urlopu chcemy skontrolować zapis z kamer, aby sprawdzić czy nikt nieproszony nie pojawił się na naszej posesji? Integrując nasz dom z mobilnym urządzeniem jesteśmy całkowicie niezależni, od włączników czy paneli wiszących na ścianie.

Samoistne sterowanie – co dom może wykonać za nas?

Warto pamiętać, że pomimo wielu sposobów na sterowanie inteligentnym domem, nie musimy korzystać z żadnego z nich! Nowoczesne instalacje Smart Home są w stanie działać samodzielnie – możemy je wcześniej zaprogramować, a co bardziej zaskakujące – same mogą nauczyć się naszych zachowań. Wiele czynności, które wykonujemy regularnie jesteśmy w stanie zaplanować dzięki ustalonym harmonogramom, które wykonują szereg czynności za nas. Dzięki nim, dom sam może reagować na zdarzenia – zwiększyć ogrzewanie, jeśli temperatura na zewnątrz spadnie lub włączyć światła, gdy na dworze zrobi się szaro. Możliwości jest wiele, a branża Smart Home cały czas się rozwija!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *