kompleksowy_montaz_instalacji_elektrycznych

UKŁAD JEDNOFAZOWY A TRÓJFAZOWY

Budując swój wymarzony dom, nie do końca jesteśmy świadomi jak wiele poważnych decyzji nas czeka. Nie chodzi tylko o wybór okien, drzwi, mebli czy zabezpieczeń domu, ale także o naszą instalację elektryczną. Jaka jest różnica między jedno- a trójfazowym układem zasilania i jaki ma to wpływ na nasze życie?

Sprawą jasną jest, że posiadanie instalacji elektrycznej w domu to nie kwestia wyboru, a wymóg konieczny – trudno wyobrazić sobie życie bez energii elektrycznej. Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję co do układu zasilania, musimy dokładnie przeanalizować jakie sprzętu będą działać w naszym domu i ile prądu będziemy zużywać na co dzień. Wystarczy do tego kartka i długopis, lub arkusz kalkulacyjny – wypiszmy pobór mocy urządzeń, z których korzystamy na co dzień, ale też takich, które uruchamiać będziemy co jakiś czas.

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ UKŁADY ZASILANIA?

Układ jednofazowy, to układ zasilania przeznaczony do domów o standardowym poziomie zużycia energii elektrycznej. Jeśli prąd służy tylko do użytkowania podstawowych urządzeń życia codziennego i oświetlenia domu, to ten rodzaj układu będzie dla nas wystarczający. Instalacja jednofazowa generuje napięcie 230V, co w zupełności wystarczy, aby korzystać z sprzętów AGD i RTV.

Sytuacja zmienia się, gdy dom ogrzewamy prądem i korzystamy z wielu sprzętów jednocześnie. Jeśli pracują sprzęty RTV, w międzyczasie korzystamy z pralki i suszarki, zmywarka myje naczynia, w międzyczasie w mikrofali odgrzewa się posiłek, a na płycie indukcyjnej gotuje się kolejne danie, układ jednofazowy sobie z tym nie poradzi. Ratunkiem w tym przypadku jest instalacja trójfazowa, potocznie nazywana siłą, generująca napięcie 230/400 V. Jest to układ złożony z trzech obwodów elektrycznych, co znacznie odciąża całość układu.

KIEDY ZMIENIĆ UKŁAD ZASILANIA?

Często budując dom i przystępując do początkowych kalkulacji, decydujemy się na instalację jednofazową. Niestety, często zdarza się, że chcąc podnieść swój komfort życia, decydujemy się na zakup klimatyzacji, suszarki do ubrań, czy chcemy przejść na ogrzewanie elektryczne – istnieje duża szansa, że nasza dotychczasowa instalacja sobie z tym nie poradzi, może dochodzić do przeciążenia sieci i częstego wybijania korków. Zmiana układu zasilania z jedno- na trójfazowy będzie wiązała się także z wymianą licznika elektrycznego.

Jeśli potrzebujesz zmiany układu zasilania, zapraszamy do kontaktu!

INSTALACJE ELEKTRYCZNE – WADOWICE, KRAKÓW, KATOWICE, BIELSKO-BIAŁA

ElektroSmart to firma wykonująca instalacje elektryczne na terenie Wadowic, Krakowa, Katowic, Bielska Białej i całego śląska a także małopolski. Wykonujemy instalacje elektryczne zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, normami, stosując komponenty klasy premium. Świadczymy usługi w następującym zakresie:

 • Kompleksowy montaż instalacji elektrycznych
 • Projekty rozdzielnic elektrycznych
 • Pomiary elektryczne
 • Wymiana instalacji aluminiowych na miedziane
 • Montaż osprzętu elektrycznego
 • Montaż oświetlenia
 • Przyłącza nowych obiektów, przenoszenie przyłącza elektrycznego
 • Zmiana układu zasilania z jedno- na trójfazowy
 • Inteligentne instalacje smart home (SYSTEM KNX)
 • Inteligentne sterowanie oświetleniem
 • Montaż kamer
 • Montaż domowej sieci ethernet
 • Programowanie inteligentnych instalacji w budynku

Działania z obszaru elektryki powinniśmy realizować z świadomością, że są one wykonywane raz na wiele lat, dlatego warto powierzyć je odpowiednim osobom. Zapraszamy do zapoznania się z naszą całą ofertą.