system_knx

Czym jest system KNX?

W ostatnim czasie wiele się mówi o inteligentnych domach, systemach Smart Home, lecz co to tak właściwie oznacza? Jak stać się posiadaczem inteligentnego domu i jakie korzyści można w związku z tym czerpać?

Inteligentny dom, to instalacja – zbiór urządzeń, połączonych w jeden system, mająca na celu podnieść komfort naszego życia i bezpieczeństwa. Najpopularniejsze systemy domów inteligentnych, w tym system KNX umożliwia sterowanie jednym urządzeniem, wszystkimi instalacjami dostępnymi w domu – od systemów grzewczych i zarządzania energią, przez oświetlenie, aż po alarmy i systemy bezpieczeństwa.

Jak to działa?

Na inteligentny dom składa się wiele urządzeń, odpowiadających za różne aspekty naszego komfortu, bezpieczeństwa czy oszczędności. Podstawowym elementem każdej instalacji jest centrala, z którą łączą się pojedyncze urządzenia i to właśnie ona przekazuje do konkretnych urządzeń nasze polecenia. Dzięki nowoczesnym systemom inteligentnych domów, możemy sterować naszym miejscem zamieszkania nawet wtedy, gdy znajdujemy się poza domem. Do podstawowych urządzeń Smart Home należą:

 • Inteligentne gniazdka i włączniki;
 • Inteligentne czujniki
 • Systemy alarmowe
 • Inteligentne oświetlenie
 • Inteligentne ogrzewanie

Tylko od nas zależy w jakie urządzenia wyposażymy nasz dom lub mieszkanie, i w jakim stopniu zautomatyzujemy codzienne czynności.

System Gira KNX

System KNX to inteligentne rozwiązanie w zakresie instalacji elektrycznej, które podnosi komfort mieszkania, zapewnia niższe koszty energii oraz maksymalne bezpieczeństwo domowników. System Gira KNX umożliwia sterowanie budynkiem za pomocą smartfona lub zamontowanego na ścianie wielofunkcyjnego panelu.

KNX system daje następujące możliwości:

 • Sterowanie oświetleniem – funkcje centralne dla pięter, kontrola oświetlenia dla osobnych pomieszczeń, regulacja natężenia oświetlenia, symulacja obecności domowników, scenariusze świetlne;
 • Sterowanie roletami i żaluzjami – sterowanie indywidualne lub grupowe, programy czasowe, automatyczna kontrola rolet przy nasłonecznieniu;
 • Sterowanie ogrzewaniem/klimatyzacją – indywidualna nastawa temperatury w pomieszczeniach, programy czasowe, uzależnienie pracy urządzeń od temperatury zewnętrznej;
 • Zarządzanie monitoringiem – zdalny podgląd obrazu z kamer;
 • Kontrola instalacji za pomocą komend głosowych
 • Integracja z systemami muzycznymi

Wszystkie funkcje zarządzania budynkiem są dostępne w aplikacji producenta w formie łatwo zarządzanych kafelek.

Co zyskujemy, korzystając z inteligentnych rozwiązań?

Korzyści wynikające z posiadania inteligentnej instalacji w własnym domu są ogromne, lecz zależy to oczywiście od urządzeń jakie posiadamy. Urządzenia inteligentne to przede wszystkim wygoda – nie musimy ruszać się z miejsca aby zwiększyć temperaturę pomieszczenia w chłodny dzień, zmienić natężenie światła czy odtworzyć swoje ulubione melodie z zamontowanych w pomieszczeniu głośników. Posiadając w domu inteligentne czujniki i systemy monitorujące, zapewniamy sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo. Systemy bezpieczeństwa wykrywają ruch, który nie powinien się pojawiać, monitorują otwieranie okien i drzwi a także wykrywają ulatniający się gaz czy źródło ognia.